3
Uczniowie ZSP nr 2 w Bartoszycach: Adam Michalski i Piotr Ramotowski uzyskali tytuł finalisty etapu centralnego III Edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Etap ogólnopolski olimpiady odbył się na Uniwersytecie Warszawskim w dniach od 22-23 marca 2019 r. Do finału centralnego zakwalifikowało się pięcioro uczniów ,,Odzieżówki’’: Weronika Stapel, Adam Michalski, Piotr Ramotowski, Marcin Jabłoński i Patryk Majcher.

 

P1011780Spotkanie informacyjno - konsultacyjne z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim Arturem Chojeckim poświęcone prezentacji rządowych programów społecznych i infrastrukturalnych "Nowa Piątka".

W dniu 22 marca br. w Starostwie Powiatowym w Bartoszycach na specjalne zaproszenie Starosty - J. Zbigniewa Nadolnego odbyło się spotkanie samorządowców z terenu powiatu bartoszyckiego, przedstawicieli służb mundurowych, dyrektorów i naczelników jednostek organizacyjnych, przedsiębiorców i przedstawicieli mediów z wojewodą warmińsko-mazurskim p. Arturem Chojeckim.

Wojewodzie towarzyszyli: wicekurator oświaty - Pan Wojciech Cybulski, asystent wojewody - Pan Mateusz Szkaradziński, starszy inspektor wojewódzki Wydziału Infrastruktury, Geodezji i Rolnictwa - Pani Bożena Lewczuk oraz wicedyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego - Pan Krzysztof Marciniak. Spotkanie odbyło się w ramach promocji rządowego programu ,,Nowa Piątka’’, który ma na celu informować o nowych propozycjach programowych rządu PIS. Spotkanie w Bartoszycach było drugim spotkaniem Pana wojewody, promującego w/w rządowy program, pierwsze odbyło się w Nidzicy. Akcja informacyjna służy, aby wyjaśniać wszystkie wątpliwości dotyczące zaproponowanych projektów.

Wojewoda- Pan Artur Chojecki wraz ze Starostą- Panem Janem Zbigniewem Nadolnym podkreślili olbrzymie znaczenie ,,Nowej Piątki’’ jako perspektywy rozwojowej i nowego impulsu dla Polski, co wiąże się ze spełnianiem kolejnych obietnic rządowych, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami. Licznie przybyłych samorządowców interesowały w szczególności tematy związane z wprowadzeniem kwoty 500+ na pierwsze dziecko, ewentualną pracą nad projektem dotyczącym dofinansowania do budownictwa socjalnego i komunalnego w małych gminach, czy palącym temacie-wzroście subwencji oświatowej do końca września br. Wojewoda odpowiadając na pytania, również wspomniał o Funduszu Dróg Samorządowych, który został dzisiaj uruchomiony, z maksymalnym dofinansowaniem do 80% kosztów realizacji zadań drogowych. Fundusz zdecydowanie poprawi stan bezpieczeństwa polskich dróg. Kolejne spotkania Pana wojewody- Artura Chojeckiego w ramach promocji rządowego programu - ,,Nowa Piątka’’ na terenie innych powiatów województwa warmińsko-mazurskiego już niebawem.

K.B.

53110834 367212150537917 8731470647919640576 nW sobotę, 2 marca w  Gminnej Hali Sportowej w Bezledach rozegrane zostały Mistrzostwa Służb Mundurowych w Futsalu im. Krzysztofa Kraśniewicza o Puchar Starosty Powiatu Bartoszyckiego, Burmistrza Miasta Bartoszyce, Wójta Gminy Bartoszyce oraz Komendanta powiatowego Policji w Bartoszycach .

W turnieju wzięło udział 7 drużyn z Powiatu Bartoszyckiego ( Zakład Karny w Kamińsku , Starostwo Powiatowe Bartoszyce/ Urząd Miasta Bartoszyce, Urząd Gminy Bartoszyce, Mali Wielcy Ratownicy, Straż Graniczna, Mundurowi , Komenda Powiatowa Policji Bartoszyce ) bardzo dobrze zaprezentowała się drużyna połączonych sił Starostwa oraz Urzędu Miasta Bartoszyce, która w turnieju zajęła II miejsce.
I miejsce Zakład Karny Kamińsk,

III miejsce Urząd Gminy Bartoszyce

Najlepszym bramkarzem turnieju został Piotr Skierś.

(tekst: K. Chilmanowicz)

IMG 13908 marca 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Bartoszycach odbył się V Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej.

Został on zorganizowany przy współudziale MDK i Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach.

Zgłosiło się do niego 36 uczestników, których piosenki zaśpiewane w języku angielskim poddane zostały ocenie nie tylko pod względem walorów artystycznych, ale również poprawności językowej.

Jury wybrało zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych: w kategorii szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół podstawowych i gimnazjów. W pierwszej z nich I miejsce zajął Jakub Lech, II Patrycja Michalska a III Karolina Szymańska. W kategorii szkół podstawowych i gimnazjów najlepsza okazała się Aleksandra Gryczko, II miejsce zajęła Aleksandra Gricun a III Karolina Worobiec. Gratulujemy zwycięzcom.

(tekst: D. Haraf, LO)

Dzień kobiet 2019

IMG 20190219 094629 1

19 lutego 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Bartoszycach odbyły się eliminacje powiatowe XXIV Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Obronie Cywilnej, w których uczestniczyły dwuosobowe zespoły reprezentujące szkoły ponadgimnazjalne naszego powiatu.


Celem Olimpiady jest popularyzowanie problematyki obrony cywilnej, przygotowanie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych do racjonalnych zachowań w obliczu zagrożeń cywilizacyjnych, a także kształtowanie nawyków i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz propagowanie bezpieczeństwa publicznego i znajomości przepisów ruchu drogowego.
Rywalizacja zespołów polegała na rozwiązaniu pisemnego testu wiedzy, w którym każdy z uczestników odpowiadał na 50 pytań z zakresu obrony cywilnej, pierwszej pomocy, bezpieczeństwa, sposobów postępowania w sytuacjach kryzysowych, ochrony przeciwpożarowej oraz systemu obronności RP.
Eliminacje powiatowe wygrały uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. E. Orzeszkowej w Bartoszycach: Weronika Stapel i Katarzyna Kołdysz.
Finalistki eliminacji będą reprezentowały nasz powiat w finale wojewódzkim, który odbędzie się 1 marca br. w Olsztynie. Zawodniczkom życzymy powodzenia!

Stanowisko Zarządzania Kryzysowego
Starostwa Powiatowego w Bartoszycach

Image00002Image00057
W dniu 6 lutego br. w Młodzieżowym Domu Kultury w Bartoszycach odbyła się narada podsumowująca działalność Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Bartoszycach za rok 2018.

 

Podczas narady nastąpiło uroczyste pożegnanie Pana st. kpt. Marka Wojczulanisa Zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach.

 

 

 

 

Image00038Na placu apelowym Jednostki Wojskowej w Olsztynie 3 lutego 2019 r. odbyła się uroczysta przysięga wojskowa Żołnierzy OT pełniących Terytorialną Służbę Wojskową w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Obecny na uroczystościach Starosta Powiatu Bartoszyckiego - J. Zbigniew Nadolny wyraził swój szacunek dla wszystkich żołnierzy ochotników życząc im, aby zaszczytna służba dla Rzeczypospolitej spełniła ich aspiracje oraz była powodem do dumy i zadowolenia.

 

 

 

 2 lutego 2019 r.  na stadionie miejskim w Sępopolu już po raz trzydziesty szósty odbył się Zimowy Turniej Piłki Nożnej, który jest jednocześnie "Memoriałem Roberta Borowskiego".

Image00005W turnieju zagrały drużyny: miejscowa Łyna, Victoria Bartoszyce, Pisa Barczewo oraz Granica.

Organizatorem turnieju był ŁKS "Łyna Sępopol" oraz Burmistrz SępopolaIrena Wołosiuk.

 

Podczas turnieju obecny był również Starosta Powiatu Bartoszyckiego - J. Zbigniew Nadolny, który ufundował jedną z nagród.

IMG 20190106 135153Jasełka uliczne - Orszak Trzech Króli po raz kolejny 6 stycznia przeszedł ulicami Bartoszyc.

W organizację przedsięwzięcia właczyły się samorządy lokalne, domy kultury, instytucje, służby, organizacje społeczne i wiele osób. Organizatorem siódmego bartoszyckiego orszaku, jak co roku, jest parafia p.w. Św. Brunona w Bartoszycach.

Pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi" Trzej Królowie wędrowali do Stajenki, żeby pokłonić się Dzieciątku Jezus. Wraz z nimi w drogę do Betlejem udało się wielu mieszkańców Bartoszyc i okolic.