DSC00037Dnia 25 maja 2016 r. w Żywkowie – polskiej stolicy bociana białego, odbył się już po raz jedenasty Powiatowy Konkurs Ekologiczny, którego hasłem przewodnim była „Edukacja ekologiczna podstawą poprawy stanu środowiska”.

Organizatorem konkursu był Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Bartoszycach, a patronat honorowy objął Starosta Bartoszycki – Wojciech Prokocki.
Miejsce spotkania nie wynikało z przypadku, bowiem współorganizatorem tego wydarzenia była Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Toprzynach, która jest zwycięzcą X edycji konkursu oraz Nadleśnictwo Górowo Iławeckie.

Konkurs skierowany był do wszystkich szkół podstawowych powiatu bartoszyckiego, które prowadzą nauczanie z zakresu ekologii i podejmują zadania z zakresu szeroko pojętej edukacji ekologicznej.
XI edycję Powiatowego Konkursu Ekologicznego rozpoczęło wystąpienie Janusza Bonisławskiego – Naczelnika Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Bartoszycach oraz Jerzego Piątek – reprezentującego Szkołę Podstawową w Toprzynach, którzy przedstawili zasady konkursu.
Po tym głos zabrał J. Zbigniew Nadolny Wicestarosta Bartoszycki, który serdecznie przywitał zgromadzonych przedstawicieli szkół podstawowych i ich opiekunów, członków komisji, uczestnikom życzył powodzenia i oficjalnie otworzył tegoroczny konkurs.

Otwarcie swoją piosenką o żywiołach uświetnili pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Toprzynach.

Do rozgrywek zgłosiło się 10 szkół podstawowych z terenu powiatu bartoszyckiego:
- Szkoła Podstawowa im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Grzędzie,
- Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Toprzynach,
- Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku,
- Szkoła Podstawowa im. 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bezledach,
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Romualda Traugutta w Bartoszycach,
- Szkoła Podstawowa im. Ireny Kwinto w Pieszkowie,
- Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wojciechach,
- Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kandytach,
- Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Rodnowie,
- Szkoła Podstawowa im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie.

Uczestnicy zmierzyli się w trzech kategoriach:
I.    test z zakresu ochrony środowiska,
II.    praca plastyczna,
III.    piosenka ekologiczna/scenka rodzajowa/skecz

Uczniowie walczyli o nagrody indywidualne oraz punkty dla swoich szkół.

Oceny dokonywało jury, któremu przewodniczył Janusz Bonisławski – Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Bartoszycach.

W kategorii pierwszej szkoła mogła zdobyć max. 10 punktów, a najwyższe wyniki uzyskały następujące szkoły:
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Kandytach (7 pkt)
II miejsce ex aequo – Szkoła Podstawowa w Bisztynku i Szkoła Podstawowa w Wojciechach (6,8 pkt)
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Bezledach (6,7 pkt)

A nagrody indywidualne w postaci nagród książkowych za wykazaną wiedzę i wysoki wynik w teście otrzymali:
Klaudia Stupienko – Szkoła Podstawowa w Toprzynach
Julia Worobiec – Szkoła Podstawowa w Kandytach
Jakub Sokół – Szkoła Podstawowa w Bezledach
Patrycja Michna – Szkoła Podstawowa w Wojciechach

Nagrodzone najwyższą liczbą punktów i nagrodami indywidualnymi prace plastyczne należały do następujących uczestników (max 4 pkt):
I miejsce – Wiktoria Rakus i Karol Szmigiel ze Szkoły Podstawowej w Grzędzie (4 pkt)
II miejsce – Inga Kurłowicz i Anastazja Martul ze Szkoły Podstawowej w Kandytach (3,5 pkt)
III miejsce – Maja Gnaś i Dominika Mendelska ze Szkoły Podstawowej w Toprzynach (3 pkt)

W kategorii trzeciej najlepiej ocenione zostały występy uczniów (max. 6 pkt):
ze Szkoły Podstawowej w Kandytach – 6 pkt
ze Szkoły Podstawowej w Toprzynach – 5,9 pkt
ze Szkoły Podstawowej w Bezledach i Szkoły Podstawowej w Wojciechach – 4,9 pkt

W trakcie trwania konkursu odbył się także quiz „1 z 9” (nie wliczany do klasyfikacji ogólnej szkół), w którym nagrody najlepszym uczestnikom ufundował Nadleśniczy Nadleśnictwa Górowo Iławeckie, a w jego imieniu wręczyli je pracownicy Nadleśnictwa – Krzysztof Ferdycz i Dominika Popiałło.

Uczniowie mogli też zapoznać się z zasadami działania technologii opartych na odnawialnych źródłach energii, co umożliwiła platforma edukacyjna, a także wykazać się znajomością tego „co w lesie piszczy” podczas konkurencji przeprowadzonych przez pracowników Nadleśnictwa.

Podsumowując oceniane kategorie, zwycięzcą XI Powiatowego Konkursu Ekologicznego pod nazwą „Edukacja ekologiczna podstawą poprawy stanu środowiska” została Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kandytach uzyskując 16,5 pkt.
Za nią uplasowały się Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Toprzynach (15,4 pkt) oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wojciechach ( 14,2 pkt)

Za udział w konkursie szkoły otrzymały „bon” z nagrodą pieniężną w następującej wysokości:
I miejsce – 1000 zł
II miejsce – 800 zł
III miejsce – 600 zł
pozostałe miejsca – 500 zł

Każda ze szkół za udział w konkursie otrzymała dyplom, a opiekunowie i wszyscy uczniowie upominki i gadżety ekologiczne.

Wszystkim organizatorom oraz uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu!

D.L.

logo mckMłodzieżowe Centrum Kariery OHP w Bartoszycach zaprasza do udziału w projekcie współfinansowanym z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 -„Obudź swój potencjał- YEI”.  Skierowany jest on do osób w wieku 18-24 lata, a jego celem jest aktywizacja zawodowa osób młodych pozostających bez zatrudnienia, nieuczących się, których ograniczenia materialne i środowiskowe, a także brak kwalifikacji zawodowych, zbyt niskie kwalifikacje zawodowe lub kwalifikacje zawodowe niedostosowane do potrzeb rynku pracy oraz brak doświadczenia zawodowego i wiedzy na temat skutecznych metod poszukiwania pracy, utrudniają samodzielne nabycie umiejętności umożliwiających wejście na rynek pracy i gwarantujących udany start życiowy.

W ramach projektu zapewniamy bogaty wachlarz indywidualnie dobranego wsparcia w postaci:

szkolenia zawodowego,

kursu prawa jady kat. B,

szkolenia z zakresu wybranego języka obcego,

komputerowego,

stażu u pracodawcy wraz ze stypendium.

Dodatkowo uczestnicy projektu zostaną objęci wsparciem w postaci bezpłatnego wyżywienia, zwrotu kosztów dojazdu na zajęcia, zwrotu kosztów opieki nad dzieckiem.

Rekrutacja trwa. Ilość miejsc ograniczona.

Szczegółowe informacje nt. udziału w projekcie można uzyskać zgłaszając się osobiście do siedziby. Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Bartoszycach, mieszczącej się przy ulicy Hubalczyków 2/15 w Bartoszycach. Zapraszamy codziennie od poniedziałku do piątku  w godzinach 7.45- 15.45.
Dane kontaktowe
tel.: 89-762-03-48
tel. 89-762-09-68
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DSC09706Dziękujemy wszystkim mieszkańcom powiatu za liczną obecność podczas obchodów Świeta Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja.

Uroczyste obchody Świeta Flagi dnia 2 maja br. na Placu Bohaterów Westerplatte rozpoczęły obchody Tygodnia Patriotycznego w Bartoszycach.

Kampanie honorowe wystawili przedstawiciele wojska, służb mundurowych oraz harcerze. Podczas uroczystości obecni byli kombatanci oraz przedstawiciele szkół ze sztandarami. Z okazji obchodów do zebranych przemówili: Poseł na Sejm RP Miron Sycz, Starosta Powiatu Bartoszyckiego Wojciech Prokocki oraz Burmistrz Miasta Bartoszyce Piotr Petrykowski.

DSC 0079 Rodzina szkół średnich objęta patronatem naukowym Wojskowej Akademii Technicznej powiększyła się 25 kwietnia 2016r.  o Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach.

Delegację przedstawicieli zarządu powiatu bartoszyckiego i Zespołu Szkół w składzie : wicestarosta Zbigniew Nadolny, dyrektor powiatowego Zespołu Administracji Oświaty – Krzysztof Karólewski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych – Monika Bogdanowicz, nauczyciel – Zbigniew Murawski, przyjął rektor WAT- gen. dyw. prof. Zygmunt Mierczyk.

Spotkanie poprowadził prorektor ds. studenckich dr inż. Stanisław Konatowski, a ofertę dydaktyczną oraz dzieje Akademii przedstawił w prezentacji multimedialnej Wiesław Szczygielski.

Głównym punktem programu wizyty było podpisanie listu intencyjnego o współpracy, którego sygnatariuszami byli: gen. dyw. prof. Zygmunt Mierczyk, Zbigniew Nadolny i Monika Bogdanowicz.

Umowa obejmuje współpracę dydaktyczną, rozumianą m.in. jako pomoc i konsultacje w prowadzeniu zajęć, współudział w organizacji konkursów naukowych, imprez o charakterze sportowym, turystycznym, kulturalnym a także utworzenie właściwych linków na stronach www i wielu innych aspektów. Tak jak w przypadku wszystkich dotychczas sprawowanych przez WAT patronatów, list intencyjny uwzględnia także zobowiązania szkoły do propagowania oferty studiów w Akademii oraz udział w uroczystościach organizowanych przez Strony.

W trakcie pobytu w Akademii goście zwiedzili wybrane laboratoria Wydziału Cybernetyki oraz Wydziału Elektroniki.

tekst:Grażyna Palczak (www.wat.edu.pl)
foto: Sebastian Jurek