DSC00159W tegorocznym spływie udział wzięło ok 90 uczestników z Polski i Rosji. Tradycyjnie oficjalne rozpoczęcie spływu odbyło się w miejscowości Stopki po stronie polskiej a zakończenie w Prawdinsku po stronie rosyjskiej. Grupa młodzieży z Bagrationowska, Prawdinska, Bartoszyc, Olsztynka, Giżycka i Gołdapi spływem Łyna-Ława 16 czerwca br. kończy 4 dniowy spływ rzeką Łyną. W wydarzeniu udział wziął Marcin Nosal, Konsul Generalny RP w Kaliningradzie.

Jak co roku patronat nad wydarzeniem objął Urząd Marszałkowski Woj. Warmińsko-Mazurskiego oraz Duma Obwodu Kaliningradzkiego FR. Janusz Dąbrowski - wieloletni prezes Stowarzyszenia Samorządów Przygranicznych Euroregionu Łyna-Ława za wieloletnią działalność na rzecz turystyki regionu, a w szczególności uruchomienia turystycznego, okresowego przejścia granicznego na rzecze Łynie uhonorowany został honorową odznaką "Zasłużony dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego". Odznaczenie w imieniu samorządu województwa wręczył Miron Sycz - Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Stowarzyszenie Wspólny Dom na Rzecz Mieszkańców Gminy Bartoszyce zaprasza na Piknik Rodzinny "Lokata Rodzinna Wspólnego Domu", który odbędzie się 11 czerwca 2016 r. o godz. 15.00 w Wirwiltach.

plakat A3 lokata rodzinna wspolnego domu

DSC00037Dnia 25 maja 2016 r. w Żywkowie – polskiej stolicy bociana białego, odbył się już po raz jedenasty Powiatowy Konkurs Ekologiczny, którego hasłem przewodnim była „Edukacja ekologiczna podstawą poprawy stanu środowiska”.

Organizatorem konkursu był Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Bartoszycach, a patronat honorowy objął Starosta Bartoszycki – Wojciech Prokocki.
Miejsce spotkania nie wynikało z przypadku, bowiem współorganizatorem tego wydarzenia była Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Toprzynach, która jest zwycięzcą X edycji konkursu oraz Nadleśnictwo Górowo Iławeckie.

Konkurs skierowany był do wszystkich szkół podstawowych powiatu bartoszyckiego, które prowadzą nauczanie z zakresu ekologii i podejmują zadania z zakresu szeroko pojętej edukacji ekologicznej.
XI edycję Powiatowego Konkursu Ekologicznego rozpoczęło wystąpienie Janusza Bonisławskiego – Naczelnika Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Bartoszycach oraz Jerzego Piątek – reprezentującego Szkołę Podstawową w Toprzynach, którzy przedstawili zasady konkursu.
Po tym głos zabrał J. Zbigniew Nadolny Wicestarosta Bartoszycki, który serdecznie przywitał zgromadzonych przedstawicieli szkół podstawowych i ich opiekunów, członków komisji, uczestnikom życzył powodzenia i oficjalnie otworzył tegoroczny konkurs.

Otwarcie swoją piosenką o żywiołach uświetnili pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Toprzynach.

Do rozgrywek zgłosiło się 10 szkół podstawowych z terenu powiatu bartoszyckiego:
- Szkoła Podstawowa im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Grzędzie,
- Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Toprzynach,
- Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku,
- Szkoła Podstawowa im. 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bezledach,
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Romualda Traugutta w Bartoszycach,
- Szkoła Podstawowa im. Ireny Kwinto w Pieszkowie,
- Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wojciechach,
- Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kandytach,
- Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Rodnowie,
- Szkoła Podstawowa im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie.

Uczestnicy zmierzyli się w trzech kategoriach:
I.    test z zakresu ochrony środowiska,
II.    praca plastyczna,
III.    piosenka ekologiczna/scenka rodzajowa/skecz

Uczniowie walczyli o nagrody indywidualne oraz punkty dla swoich szkół.

Oceny dokonywało jury, któremu przewodniczył Janusz Bonisławski – Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Bartoszycach.

W kategorii pierwszej szkoła mogła zdobyć max. 10 punktów, a najwyższe wyniki uzyskały następujące szkoły:
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Kandytach (7 pkt)
II miejsce ex aequo – Szkoła Podstawowa w Bisztynku i Szkoła Podstawowa w Wojciechach (6,8 pkt)
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Bezledach (6,7 pkt)

A nagrody indywidualne w postaci nagród książkowych za wykazaną wiedzę i wysoki wynik w teście otrzymali:
Klaudia Stupienko – Szkoła Podstawowa w Toprzynach
Julia Worobiec – Szkoła Podstawowa w Kandytach
Jakub Sokół – Szkoła Podstawowa w Bezledach
Patrycja Michna – Szkoła Podstawowa w Wojciechach

Nagrodzone najwyższą liczbą punktów i nagrodami indywidualnymi prace plastyczne należały do następujących uczestników (max 4 pkt):
I miejsce – Wiktoria Rakus i Karol Szmigiel ze Szkoły Podstawowej w Grzędzie (4 pkt)
II miejsce – Inga Kurłowicz i Anastazja Martul ze Szkoły Podstawowej w Kandytach (3,5 pkt)
III miejsce – Maja Gnaś i Dominika Mendelska ze Szkoły Podstawowej w Toprzynach (3 pkt)

W kategorii trzeciej najlepiej ocenione zostały występy uczniów (max. 6 pkt):
ze Szkoły Podstawowej w Kandytach – 6 pkt
ze Szkoły Podstawowej w Toprzynach – 5,9 pkt
ze Szkoły Podstawowej w Bezledach i Szkoły Podstawowej w Wojciechach – 4,9 pkt

W trakcie trwania konkursu odbył się także quiz „1 z 9” (nie wliczany do klasyfikacji ogólnej szkół), w którym nagrody najlepszym uczestnikom ufundował Nadleśniczy Nadleśnictwa Górowo Iławeckie, a w jego imieniu wręczyli je pracownicy Nadleśnictwa – Krzysztof Ferdycz i Dominika Popiałło.

Uczniowie mogli też zapoznać się z zasadami działania technologii opartych na odnawialnych źródłach energii, co umożliwiła platforma edukacyjna, a także wykazać się znajomością tego „co w lesie piszczy” podczas konkurencji przeprowadzonych przez pracowników Nadleśnictwa.

Podsumowując oceniane kategorie, zwycięzcą XI Powiatowego Konkursu Ekologicznego pod nazwą „Edukacja ekologiczna podstawą poprawy stanu środowiska” została Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kandytach uzyskując 16,5 pkt.
Za nią uplasowały się Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Toprzynach (15,4 pkt) oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wojciechach ( 14,2 pkt)

Za udział w konkursie szkoły otrzymały „bon” z nagrodą pieniężną w następującej wysokości:
I miejsce – 1000 zł
II miejsce – 800 zł
III miejsce – 600 zł
pozostałe miejsca – 500 zł

Każda ze szkół za udział w konkursie otrzymała dyplom, a opiekunowie i wszyscy uczniowie upominki i gadżety ekologiczne.

Wszystkim organizatorom oraz uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu!

D.L.

logo mckMłodzieżowe Centrum Kariery OHP w Bartoszycach zaprasza do udziału w projekcie współfinansowanym z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 -„Obudź swój potencjał- YEI”.  Skierowany jest on do osób w wieku 18-24 lata, a jego celem jest aktywizacja zawodowa osób młodych pozostających bez zatrudnienia, nieuczących się, których ograniczenia materialne i środowiskowe, a także brak kwalifikacji zawodowych, zbyt niskie kwalifikacje zawodowe lub kwalifikacje zawodowe niedostosowane do potrzeb rynku pracy oraz brak doświadczenia zawodowego i wiedzy na temat skutecznych metod poszukiwania pracy, utrudniają samodzielne nabycie umiejętności umożliwiających wejście na rynek pracy i gwarantujących udany start życiowy.

W ramach projektu zapewniamy bogaty wachlarz indywidualnie dobranego wsparcia w postaci:

szkolenia zawodowego,

kursu prawa jady kat. B,

szkolenia z zakresu wybranego języka obcego,

komputerowego,

stażu u pracodawcy wraz ze stypendium.

Dodatkowo uczestnicy projektu zostaną objęci wsparciem w postaci bezpłatnego wyżywienia, zwrotu kosztów dojazdu na zajęcia, zwrotu kosztów opieki nad dzieckiem.

Rekrutacja trwa. Ilość miejsc ograniczona.

Szczegółowe informacje nt. udziału w projekcie można uzyskać zgłaszając się osobiście do siedziby. Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Bartoszycach, mieszczącej się przy ulicy Hubalczyków 2/15 w Bartoszycach. Zapraszamy codziennie od poniedziałku do piątku  w godzinach 7.45- 15.45.
Dane kontaktowe
tel.: 89-762-03-48
tel. 89-762-09-68
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.