Fundacja na Rzecz Zdrowia w Bartoszycach

zaprasza mieszkańców powiatu bartoszyckiego na bezpłatne badania:

1. KOBIET w wieku powyżej 30 lat na badania USG piersi.
2. MĘŻCZYZN w wieku powyżej 50 lat na badania USG jamy brzusznej w kierunku tętniaka.

Rejestracja odbywać się będzie w dniach 10-11.08.2017r. od godz. 12:00 do godz. 14:30
    telefonicznie 89 6752315
    lub osobiście w Biurze Fundacji przy ul.Wyszyńskiego 11 pokój A18 -  Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Bartoszycach.

O wykonaniu badania decyduje kolejność zgłoszeń.
Liczba miejsc ograniczona.   

                                                                                                                  ~Zarząd Fundacji~

 


Zadanie pn.: Profilaktyczne badania USG piersi u kobiet – „Rak piersi – wcześnie wykryty może być całkowicie wyleczony”; Profilaktyczne badania USG brzucha u mężczyzn w kierunku tętniaka jamy brzusznej – „Wytrop tętniaka, zanim Cię znienacka zabije” współfinansowane ze środków powiatu bartoszyckiego.

Rozpoczęcie nauki w szkole to bardzo ważny moment w życiu dziecka, a także jego rodziny. Nowe środowisko oraz sytuacje powodują, że dziecko musi radzić sobie ze stresem, pokonywać trudności i współdziałać w grupie. Stanowi to dla niego wyzwanie i zmusza  do opanowania nowych umiejętności. Stworzenie przyjaznego środowiska w szkole oraz wsparcie ze strony rodziców daje możliwość prawidłowego rozwoju. Pomocne przy tym będzie zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości ruchu, prawidłowej diety, dobrych warunków do nauki oraz dbałość o higienę osobistą.

UWAGA NA  UPAŁ!

Podczas upałów gdy temperatura powietrza przekracza 30 °C nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. Z tego powodu należy otoczyć szczególną opieką dzieci, osoby starsze i chore. Stosowanie poniższych zasad pozwoli uniknąć udaru cieplnego lub przegrzania organizmu.   


PRZYSTOSOWANIE DOMU LUB MIESZKANIA
•    utrzymujemy temperaturę powietrza w pomieszczeniach do 32°C w dzień i do 24°C w nocy
•    odsłaniamy i otwieramy okna w nocy i wcześnie rano, gdy na zewnątrz temperatura powietrza jest niższa
•    zasłaniamy okna zasłonami lub żaluzjami, również w klimatyzowanych pomieszczeniach
•    wyłączamy w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne


UNIKANIE UPAŁU
•    przebywamy w najchłodniejszych pomieszczeniach w domu
•    unikamy forsownego wysiłku fizycznego
•    unikamy wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, w szczególności między godziną 10:00 a 15:00;
•    nigdy nie należy zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodach, nawet na chwilę


CHŁODZENIE I NAWADNIANIE ORGANIZMU
•    stosujemy chłodne okłady na ciało (prysznic, kąpiel)
•    nosimy jasne, lekkie, luźne, bawełniane lub lniane ubrania oraz nakrycia głowy, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i wygodne, przewiewne obuwie
•    pijemy duże ilości wody, 2-3 litry dziennie
•    unikamy spożywania napojów alkoholowych
•    spożywamy chłodne, lekko solone potrawy oraz owoce i warzywa o wysokiej zawartości potasu (pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew)
•    przechowujemy żywności, szczególnie łatwo psującą się, w warunkach chłodniczych


KORZYSTANIE Z KĄPIELI W PROMIENIACH SŁONECZNYCH
•    należy zachować umiar w przebywaniu na słońcu
•    stosujemy kosmetyki z wysokim filtrem UV


UDZIELANIE POMOCY
•    jeśli w Twoim otoczeniu mieszkają osoby w podeszłym wieku, chore lub samotne - odwiedzaj je i w razie potrzeby udziel pomocy
•    leki przechowujemy w temperaturze poniżej 25°C lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu)
•    w przypadku wystąpienia objawów, takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca, zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie zwrócić się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej
•    do osoby, która majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe
•    podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia należy: przenieść osobę w chłodniejsze miejsce; ułożyć na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów; obniżać temperaturę ciała poprzez: przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin, nieprzerwane wachlowanie, spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C, nie należy podawać żadnych leków
•    osobę, która straciła przytomność należy ułożyć na boku.

Justyna Kowalkowska
PSSE Bartoszyce

zdrowe wakacje 2017

Rozpoczął się okres wakacyjny. Dla nastolatków to czas nie tylko odpoczynku, ale
i  beztroskiej zabawy. Jest to również okres zawierania nowych znajomości oraz sytuacji
sprzyjających podejmowaniu ryzykownych zachowań.
Młodzi ludzie podczas wyjazdów, przy ograniczonym kontakcie z rodzicami, czując dużo większą swobodę częściej podejmują ryzykowne zachowania i próbują rzeczy, których nigdy wcześniej nie robili. Pod presją rówieśników rozpoczynają  sięganie po używki. Ciekawość kieruje młodych ludzi w stronę nowych, często zakazanych doświadczeń, z czym wiąże się eksperymentowanie ze środkami zastępczymi czyli tzw. „dopalaczami”.Zawierają one w swoim składzie nieznane  związki chemiczne o niezbadanym działaniu na organizm,powodujące zaburzenia wielu funkcji ośrodkowego układu nerwowego oraz stanowiące zagrożenie dla zdrowia fizycznego. Oddziałując na układ nerwowy człowieka powodują zmiany postrzegania, nastroju, świadomości i zachowania. Zakłócony zostaje sposób odczuwania i odbierania wrażeń docierających ze świata zewnętrznego. Może to skutkować powstaniem paranoidalnych uczuć, urojeń a także odczucia, że słyszy się głosy nieobecnych osób.Będąc pod ich wpływem możnastracić świadomość i w tym czasiezaatakować inne osoby, a także targnąć się na własne życie.
    Rolą rodziców i opiekunów jest zaangażowanie się w wprowadzeniedziecka w temat uzależnień.  Dobrze jestzachęcić młodego człowieka do rozmowy na temat zagrożeń związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych oraz przestrzec przed nowymi sytuacjami, w których może się znaleźć. Szczera rozmowa, nie unikanie trudnych tematów, słuchanie i  nie bagatelizowanie problemów dzieckapomoże skłonić je do refleksji nad konsekwencjami podjętych decyzji dotyczących własnego zdrowia i przyszłego życia.Zniekształcenie prawdziwych informacji dotyczących środków zastępczych często skutkuje, że młodzi ludzie minimalizują niebezpieczeństwa i straty związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Należy być bardzo wyczulonym na sygnałyświadczące o przyjmowaniu środków odurzających. Do najważniejszych należą nieoczekiwane i powtarzające się zmiany nastroju, niespotykana dotąd agresja, utrata lub wzrost apetytu, senność, stopniowy zanik zainteresowania hobby, przyjaciółmi, nowe znajomości, dziwne telefony, udowodnione kłamstwa czy znikanie pieniędzy i rzeczy wartościowych z domu.
    Więcej informacji dotyczących „dopalaczy” oraz pomoc w przypadku gdy zauważymy, że z naszym dzieckiem dzieje się coś złego można uzyskać dzwoniąc na bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej: 800 060 800 lub udając się do Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego dla Osób z Problemem Używania Dopalaczy i Członków Ich Rodzin w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, gdzie porad udziela specjalista terapii uzależnień w każdy wtorek od 7:30 do 12:30 w pokoju 222.


Justyna Kowalkowska
PSSE w Bartoszycach