imagerozMasz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?

Niespełna 39 % uprawionych Polek zgłosiło się w tym roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Waga i znaczenie Programu dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50 – 69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania.

„Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”

Badanie jest bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie są leczone onkologicznie i jednocześnie:

· w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii

· lub otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie ( rak piersi wśród członków rodziny, mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 ) i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

Badania mammograficzne w mammobusie odbędą się w następującej lokalizacji:

Bartoszyce – 4 stycznia 2018 Plac Bohaterów Westerplatte, ul. Bohaterów Warszawy

Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

Ponieważ istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, prosimy o przyniesienie na badanie klisz i wyników poprzednich mammografii.

 

 5 grudnia 2017r. DSC05765fbjuż po raz kolejny w Bartoszyckim Domu Kultury w Bartoszycach odbyła się uroczysta gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

 

Galę rozpoczął Starosta Bartoszycki - Wojciech Prokocki, który przywitał wszystkich wójtów oraz burmistrzów lokalnych samorzodów oraz wszystkich przybyłych na uroczystość wolontariuszy. W tym szczególnym dniu zostali nagrodzeni wolontariusze z Miasta i Gminy Bartoszyce, Miasta i Gminy Górowo Iławeckie, Gminy Miejskiej Bisztynek oraz Sępopol.

 

Image00002

W dniu 15.11.2017 r. w Starostwie Powiatowym w Bartoszycach odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie powiatu bartoszyckiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: samorządów, służb, inspekcji i straży powiatu, Straży Granicznej, nadleśnictw i Kół Łowieckich.

W dniu 7 listopada 2017 r. na stronie internetowej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rosselkhoznadzor) pojawił się komunikat o znalezieniu martwego dzika na terenie Obwodu Kaliningradzkiego ok. 1 km od granicy z Polską (okolice miejscowości Nagornoje – rejon bagrationowski). Wyniki badań laboratoryjnych pobranych prób potwierdziły obecność wirusa ASF.

W związku z powyższym w dniu 10.11.2017 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bartoszycach wydał Rozporządzenie nr 1/2017 w sprawie środków podejmowanych w związku z zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu bartoszyckiego.. W rozporządzeniu określony został obszar, na którym występuje zagrożenie wystąpienia afrykańskiego pomoru świń zakazy i nakazy obowiązujące wszystkich mieszkańców oraz dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich działających na tym obszarze.

Rozporządznie  nr 1/2017 r.  Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bartoszycach

z dnia 10 listopada 2017 r.

w sprawie środków podejmowanych w związku

z zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń

na terenie powiatu Bartoszyckiego

Załącznik: rozporządzenie_nr_1_PLW.pdf