UWAGA NA  UPAŁ!

Podczas upałów gdy temperatura powietrza przekracza 30 °C nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. Z tego powodu należy otoczyć szczególną opieką dzieci, osoby starsze i chore. Stosowanie poniższych zasad pozwoli uniknąć udaru cieplnego lub przegrzania organizmu.   


PRZYSTOSOWANIE DOMU LUB MIESZKANIA
•    utrzymujemy temperaturę powietrza w pomieszczeniach do 32°C w dzień i do 24°C w nocy
•    odsłaniamy i otwieramy okna w nocy i wcześnie rano, gdy na zewnątrz temperatura powietrza jest niższa
•    zasłaniamy okna zasłonami lub żaluzjami, również w klimatyzowanych pomieszczeniach
•    wyłączamy w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne


UNIKANIE UPAŁU
•    przebywamy w najchłodniejszych pomieszczeniach w domu
•    unikamy forsownego wysiłku fizycznego
•    unikamy wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, w szczególności między godziną 10:00 a 15:00;
•    nigdy nie należy zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodach, nawet na chwilę


CHŁODZENIE I NAWADNIANIE ORGANIZMU
•    stosujemy chłodne okłady na ciało (prysznic, kąpiel)
•    nosimy jasne, lekkie, luźne, bawełniane lub lniane ubrania oraz nakrycia głowy, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i wygodne, przewiewne obuwie
•    pijemy duże ilości wody, 2-3 litry dziennie
•    unikamy spożywania napojów alkoholowych
•    spożywamy chłodne, lekko solone potrawy oraz owoce i warzywa o wysokiej zawartości potasu (pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew)
•    przechowujemy żywności, szczególnie łatwo psującą się, w warunkach chłodniczych


KORZYSTANIE Z KĄPIELI W PROMIENIACH SŁONECZNYCH
•    należy zachować umiar w przebywaniu na słońcu
•    stosujemy kosmetyki z wysokim filtrem UV


UDZIELANIE POMOCY
•    jeśli w Twoim otoczeniu mieszkają osoby w podeszłym wieku, chore lub samotne - odwiedzaj je i w razie potrzeby udziel pomocy
•    leki przechowujemy w temperaturze poniżej 25°C lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu)
•    w przypadku wystąpienia objawów, takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca, zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie zwrócić się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej
•    do osoby, która majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe
•    podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia należy: przenieść osobę w chłodniejsze miejsce; ułożyć na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów; obniżać temperaturę ciała poprzez: przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin, nieprzerwane wachlowanie, spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C, nie należy podawać żadnych leków
•    osobę, która straciła przytomność należy ułożyć na boku.

Justyna Kowalkowska
PSSE Bartoszyce

zdrowe wakacje 2017

Rozpoczął się okres wakacyjny. Dla nastolatków to czas nie tylko odpoczynku, ale
i  beztroskiej zabawy. Jest to również okres zawierania nowych znajomości oraz sytuacji
sprzyjających podejmowaniu ryzykownych zachowań.
Młodzi ludzie podczas wyjazdów, przy ograniczonym kontakcie z rodzicami, czując dużo większą swobodę częściej podejmują ryzykowne zachowania i próbują rzeczy, których nigdy wcześniej nie robili. Pod presją rówieśników rozpoczynają  sięganie po używki. Ciekawość kieruje młodych ludzi w stronę nowych, często zakazanych doświadczeń, z czym wiąże się eksperymentowanie ze środkami zastępczymi czyli tzw. „dopalaczami”.Zawierają one w swoim składzie nieznane  związki chemiczne o niezbadanym działaniu na organizm,powodujące zaburzenia wielu funkcji ośrodkowego układu nerwowego oraz stanowiące zagrożenie dla zdrowia fizycznego. Oddziałując na układ nerwowy człowieka powodują zmiany postrzegania, nastroju, świadomości i zachowania. Zakłócony zostaje sposób odczuwania i odbierania wrażeń docierających ze świata zewnętrznego. Może to skutkować powstaniem paranoidalnych uczuć, urojeń a także odczucia, że słyszy się głosy nieobecnych osób.Będąc pod ich wpływem możnastracić świadomość i w tym czasiezaatakować inne osoby, a także targnąć się na własne życie.
    Rolą rodziców i opiekunów jest zaangażowanie się w wprowadzeniedziecka w temat uzależnień.  Dobrze jestzachęcić młodego człowieka do rozmowy na temat zagrożeń związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych oraz przestrzec przed nowymi sytuacjami, w których może się znaleźć. Szczera rozmowa, nie unikanie trudnych tematów, słuchanie i  nie bagatelizowanie problemów dzieckapomoże skłonić je do refleksji nad konsekwencjami podjętych decyzji dotyczących własnego zdrowia i przyszłego życia.Zniekształcenie prawdziwych informacji dotyczących środków zastępczych często skutkuje, że młodzi ludzie minimalizują niebezpieczeństwa i straty związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Należy być bardzo wyczulonym na sygnałyświadczące o przyjmowaniu środków odurzających. Do najważniejszych należą nieoczekiwane i powtarzające się zmiany nastroju, niespotykana dotąd agresja, utrata lub wzrost apetytu, senność, stopniowy zanik zainteresowania hobby, przyjaciółmi, nowe znajomości, dziwne telefony, udowodnione kłamstwa czy znikanie pieniędzy i rzeczy wartościowych z domu.
    Więcej informacji dotyczących „dopalaczy” oraz pomoc w przypadku gdy zauważymy, że z naszym dzieckiem dzieje się coś złego można uzyskać dzwoniąc na bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej: 800 060 800 lub udając się do Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego dla Osób z Problemem Używania Dopalaczy i Członków Ich Rodzin w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, gdzie porad udziela specjalista terapii uzależnień w każdy wtorek od 7:30 do 12:30 w pokoju 222.


Justyna Kowalkowska
PSSE w Bartoszycach

DSC04439Pracownię RTG wyposażono w najnowoczesniejszy sprzęt. Wyremontowano pomieszczenia, usprawniono obsługę pacjentów.

Wstęgę przecięli wspólnie Dyrektor szpitala, przedstawiciele wykonawcy, koordynatora projektu,kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej, Starosta Powiatu Bartoszyckiego, Skarbnik Powiatu oraz radni powiatowi.

Dyrektor szpitala Sławomir Wójcik za dobrą współpracę podziekował  wszystkim osobom, firmom, instytucjom zaangażowanym w proces realizacji inwestycji. Koszt inwestycji to ok. 5,5 mln zł. Składa sie na niego zarówno remont  pomieszczeń, jak i zakup sprzętu.

Szpital z każdą kolejną inwestycją zmienia swoje oblicze. Poza pracownią RTG w ostatnim czasie wyremontowano również kuchnię oraz laboratorium analityczne (widoczne na jednym ze zdjęć), bufet, kaplice oraz zakupiono karetki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Zakup, montaż, integracja sprzętu medycznego i wykonanie robót remontowo – modernizacyjnych pracowni diagnostyki obrazowej wraz z finansowaniem w bloku „b” budynku Szpitala Powiatowego Im. Jana Pawła II Bartoszycach” :

Wartość inwestycji Łącznie 5 229 619,91zł brutto, w tym aparatura medyczna 3 916 729,39zł

Zakres rzeczowy przedmiotowej inwestycji obejmował przeprowadzenie robót remontowo- modernizacyjnych oraz doposażenie pracowni diagnostyki obrazowej Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Bartoszycach o:
•    Tomograf komputerowy 16 warstwowy
•    Aparat RTG typu telekomando
•    Cyfrowy aparat RTG typu zawieszenie sufitowe
•    Przenośne USG do pomocniczych badań i zabiegów pod kontrolą wzroku
•    Stacja diagnostyczna lekarska
•    Rozbudowa istniejącego systemu RIS/PACS (software, hardware)

Pracownia diagnostyki obrazowej doposażona została również w meble, urządzenia higieniczno- sanitarne oraz przybory sanitarne.

Powierzchnia objęta adaptacją i remontem wyniosła ok 331,4 m2
Celem realizacji projektu było wykonanie remontu i modernizacji pracowni diagnostyki obrazowej dla potrzeb instalacji nowej aparatury medycznej, poprawa warunków pracy personelu szpitala, poprawa standardów wykonywania badań obrazowych, poprawa jakości procesu diagnostycznego oraz prawidłowa klasyfikacja do leczenia, a tym samym podniesienie skuteczności leczenia, skrócenie czasu leczenia i w konsekwencji zwiększenia dostępności usług medycznych.


Z niniejszej infrastruktury będzie korzystał personel oraz mieszkańcy powiatu bartoszyckiego, jak również osoby przejezdne znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia życia. Przedmiotowa inwestycja stwarza możliwości zwiększenia dostępu do świadczeń medycznych w zakresie diagnostyki dla strefy pośredniej, którą stanowią miejscowości oraz powiaty przyległe (braniewski, lidzbarski i kętrzyński) w przypadku awarii posiadanej aparatury diagnostyki obrazowej oraz diagnostyki na aparatach medycznych wysokospecjalistycznych (m.in. tomograf komputerowy), których nie posiadają placówki znajdujące się na powyżej wymienionych powiatach przyległych.

1.    Tomograf komputerowy 16 warstwowy umożliwiający uzyskanie 16 warstw submilimetrowych oraz 16 warstw ponad milimetrowych w czasie jednego pełnego obrotu układu lampa detektor, 24 rzędy detektora w osi, średnica otworu gantry 70 cm, maksymalne dopuszczalne obciążenie stołu z zachowaniem precyzji pozycjonowania lub precyzji powtarzalności pozycjonowania 227 kg, sterowanie ruchami stołu i gantry z obu stron gantry (lewa, prawa), automatyczne pozycjonowanie pacjenta do wybranego na panelu gantry punktu referencyjnego (co najmniej trzy różne pozycje referencyjne), dwumonitorowe stanowisko operatorskie z kolorowymi monitorami o przekątnej kolorowych monitorów z aktywną matrycą ciekłokrystaliczną typy Flat 19", niezależna konsola diagnostyczna o rozdzielnej bazie danych umożliwiająca pracę przy wyłączonym tomografie komputerowym.
2.    Aparat RTG typu telekomando: analogowy ze wzmacniaczem obrazu, automatyczne pozycjonowanie blatu stołu w pozycji poziomej, generator wysokiej częstotliwości, moc generatora 65 kW, max prąd w radiografii 800 mA, szybkość chłodzenia lampy 125 kHU/min.
3.    Cyfrowy aparat RTG typu zawieszenie sufitowe: zakres ruchu wózka z kolumną i kołpakiem - wzdłużnie 418 cm, zakres ruchu wózka z kolumną i kołpakiem - w poprzek 303 cm, zakres pionowego ruchu lampy 180 cm, obrót lampy w osi pionowej 340 st, obrót lampy w osi poziomej 240 st.
4.    Przenośne USG do pomocniczych badań i zabiegów pod kontrolą wzroku: nowoczesna konstrukcja i ergonomia, zintegrowana stacja robocza i system archiwizacji oraz urządzeniami do dokumentacji, sterowanymi z klawiatury, statyw jezdny z oddzielnym zasilaczem, z 3 portami dla głowic USG i uchwytem dla aparatu przenośnego, możliwość pracy aparatu na zasilaniu sieciowym i na baterii, doppler kolorowy.

logo ZK2
Starosta Bartoszycki informuje, że w dniach 6-8 czerwca 2017 r. (termin zapasowy 9 czerwca) Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje ćwiczenie RENEGADE – SAREX 17/I z wykorzystaniem systemów alarmowania ludności. W trakcie ćwiczenia planowane jest włączenie syren alarmowych na terenie części lub całego województwa warmińsko – mazurskiego (sygnał alarmowy dotyczący zagrożenia z powietrza).

Włączenie syren odbędzie się na podstawie §10 ust 3 i 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 roku w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. z 2013 r., poz. 96).