Każdego roku trzeci czwartek listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Rzucania Palenia. 
W związku z Ogólnopolską Akcją: „Rzuć palenie razem z nami” obchodzoną z okazji  Światowego Dnia Rzucania Palenia przypadającego w tym roku 17-stego listopada organizowany jest konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych pod hasłem „Jesteśmy wolni od nałogu tytoniowego”

Zadaniem uczestników będzie wykonanie plakatu, przedstawiającego walkę z tytoniem. Celem konkursu jest podniesienie świadomości wśród uczniów o szkodliwości palenia tytoniu oraz zmotywowanie, za ich pośrednictwem, osób palących tytoń do podjęcia decyzji o porzuceniu nałogu. Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu odbędzie się 08 grudnia 2016 r. podczas konferencji nt.: profilaktyki antynowotworowej. Nagrodzone zostaną trzy pierwsze miejsca w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła gimnazjalna i szkoła ponadgimnazjalna.
Zachęcamy uczniów do aktywnego udziału w konkursie. Być może kreatywność młodych ludzi zmobilizuje palaczy do  refleksji i podejmą walkę ze swoim nałogiem. Należy pamiętać, że palenie papierosów to uzależnienie, które można wyleczyć.

Pomysł na obchody narodził się ponad 30 lat temu w Kalifornii i od tego czasu już na całym świecie zachęca się osoby nałogowo palące tytoń do wstrzymania się od  palenia chociaż w tym jednym dniu. Ma to być pierwszy krok do całkowitego zerwania z nałogiem.
Papierosy pali około 9 mln Polaków, w tym 3,5 mln kobiet. Na skutek chorób związanych z paleniem tytoniu oraz biernym paleniem według danych WHO umiera na świecie ok. 6 mln osób. Główną przyczyną śmierci jest choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, rak płuc i przewlekła choroba układu oddechowego. Dlatego ważne są działania profilaktyczne uświadamiające społeczeństwu zagrożenia dla zdrowia wynikające z palenia tytoniu oraz zniechęcające młodych ludzi do rozpoczęcia tego zgubnego nałogu.

treść: PSSE Bartoszyce

 

Ogłoszenie

Zarząd Powiatu Bartoszyckiego ogłasza otwarty konkurs ofert  na realizację zadania publicznego - Powierzenia prowadzenia Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej Powiatu Bartoszyckiego w 2017 r.

DSC02238

W Szpitalu Powiatowym im. Jana Pawła II w Bartoszycach mieszkańcy powiatu uczyli się samobadania.

Profilaktyka chorób nowotworowych to cel akcji zorganizowanej przez Szpital pod patronatem Starosty Powiatu Bartoszyckiego Wojciecha Prokockiego.

Warsztaty samobadania piersi przeprowadziły pielęgniarki. Udzieliły również wszelkich niezbędnych informacji i rowiały wątpliwości osób, które zdecydowały się zatrzymać na chwilę przy stoisku ustawionym na parterze w szpitalu 17 października 2016r. w godz. 9.00-13.00.

DSC02274Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca 17 pażdziernika to okazja do podjęcia próby w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo - oddechowej przez największą ilość osób. Juz po raz trzeci taką próbę podjęli mieszkańcy Bartoszyc oraz powiatu bartoszyckiego. Organizatorem akcji jest AL-MED oraz stowarzyszenie Mali Wielcy Ratownicy.

W akcję włączyły się służby mundurowe z terenu powiatu, szkoły, przedszkola, samorządy i organizacje pozarządowe. W godzinach 12.00-12.30 na Placu Konstytucji 3 Maja w Bartoszycach nieprzerwanie trwała resuscytacja krążeniowo-oddechowa na przygotowanych manekinach.

Akcja zapoczątkowana przez WOŚP kontynuowana jest w tym samym czasie w wielu miejscach Polski. Jej celem jest wspólne promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy.