DSC04855 aW dniu 7 września 2017r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bartoszycach odbyło się spotkanie, którego celem było wykształcenie u osób powyżej 60 roku życia dobrych nawyków rynkowych poprzez zwiększenie ich wiedzy na temat potencjalnych zagrożeń wynikających z kontaktów z przedsiębiorcami a także zwiększenie znajomości przysługujących im praw.

Spotkanie poprowadziła Monika BiculewiczPowiatowy Rzecznik Konsumentów w Bartoszycach, a uczestniczyło w nim około 50 seniorów.

syrena alarmowa
Włączenie syren alarmowych

Starosta Bartoszycki informuje, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 26/13 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 11 lutego 2013 roku w sprawie przeprowadzania treningów Wojewódzkiego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, w dniu 1 września 2017 r. o godz. 12.00 włączone zostaną syreny alarmowe w celu upamiętnienia 78 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Włączenie syren odbędzie się na podstawie §10 ust 3 i 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 roku w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. z 2013 r., poz. 96).

Fundacja na Rzecz Zdrowia w Bartoszycach

zaprasza mieszkańców powiatu bartoszyckiego na bezpłatne badania:

1. KOBIET w wieku powyżej 30 lat na badania USG piersi.
2. MĘŻCZYZN w wieku powyżej 50 lat na badania USG jamy brzusznej w kierunku tętniaka.

Rejestracja odbywać się będzie w dniach 10-11.08.2017r. od godz. 12:00 do godz. 14:30
    telefonicznie 89 6752315
    lub osobiście w Biurze Fundacji przy ul.Wyszyńskiego 11 pokój A18 -  Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Bartoszycach.

O wykonaniu badania decyduje kolejność zgłoszeń.
Liczba miejsc ograniczona.   

                                                                                                                  ~Zarząd Fundacji~

 


Zadanie pn.: Profilaktyczne badania USG piersi u kobiet – „Rak piersi – wcześnie wykryty może być całkowicie wyleczony”; Profilaktyczne badania USG brzucha u mężczyzn w kierunku tętniaka jamy brzusznej – „Wytrop tętniaka, zanim Cię znienacka zabije” współfinansowane ze środków powiatu bartoszyckiego.

Rozpoczęcie nauki w szkole to bardzo ważny moment w życiu dziecka, a także jego rodziny. Nowe środowisko oraz sytuacje powodują, że dziecko musi radzić sobie ze stresem, pokonywać trudności i współdziałać w grupie. Stanowi to dla niego wyzwanie i zmusza  do opanowania nowych umiejętności. Stworzenie przyjaznego środowiska w szkole oraz wsparcie ze strony rodziców daje możliwość prawidłowego rozwoju. Pomocne przy tym będzie zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości ruchu, prawidłowej diety, dobrych warunków do nauki oraz dbałość o higienę osobistą.

UWAGA NA  UPAŁ!

Podczas upałów gdy temperatura powietrza przekracza 30 °C nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. Z tego powodu należy otoczyć szczególną opieką dzieci, osoby starsze i chore. Stosowanie poniższych zasad pozwoli uniknąć udaru cieplnego lub przegrzania organizmu.   


PRZYSTOSOWANIE DOMU LUB MIESZKANIA
•    utrzymujemy temperaturę powietrza w pomieszczeniach do 32°C w dzień i do 24°C w nocy
•    odsłaniamy i otwieramy okna w nocy i wcześnie rano, gdy na zewnątrz temperatura powietrza jest niższa
•    zasłaniamy okna zasłonami lub żaluzjami, również w klimatyzowanych pomieszczeniach
•    wyłączamy w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne


UNIKANIE UPAŁU
•    przebywamy w najchłodniejszych pomieszczeniach w domu
•    unikamy forsownego wysiłku fizycznego
•    unikamy wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, w szczególności między godziną 10:00 a 15:00;
•    nigdy nie należy zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodach, nawet na chwilę


CHŁODZENIE I NAWADNIANIE ORGANIZMU
•    stosujemy chłodne okłady na ciało (prysznic, kąpiel)
•    nosimy jasne, lekkie, luźne, bawełniane lub lniane ubrania oraz nakrycia głowy, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i wygodne, przewiewne obuwie
•    pijemy duże ilości wody, 2-3 litry dziennie
•    unikamy spożywania napojów alkoholowych
•    spożywamy chłodne, lekko solone potrawy oraz owoce i warzywa o wysokiej zawartości potasu (pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew)
•    przechowujemy żywności, szczególnie łatwo psującą się, w warunkach chłodniczych


KORZYSTANIE Z KĄPIELI W PROMIENIACH SŁONECZNYCH
•    należy zachować umiar w przebywaniu na słońcu
•    stosujemy kosmetyki z wysokim filtrem UV


UDZIELANIE POMOCY
•    jeśli w Twoim otoczeniu mieszkają osoby w podeszłym wieku, chore lub samotne - odwiedzaj je i w razie potrzeby udziel pomocy
•    leki przechowujemy w temperaturze poniżej 25°C lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu)
•    w przypadku wystąpienia objawów, takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca, zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie zwrócić się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej
•    do osoby, która majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe
•    podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia należy: przenieść osobę w chłodniejsze miejsce; ułożyć na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów; obniżać temperaturę ciała poprzez: przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin, nieprzerwane wachlowanie, spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C, nie należy podawać żadnych leków
•    osobę, która straciła przytomność należy ułożyć na boku.

Justyna Kowalkowska
PSSE Bartoszyce

zdrowe wakacje 2017