Image00002

W dniu 15.11.2017 r. w Starostwie Powiatowym w Bartoszycach odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie powiatu bartoszyckiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: samorządów, służb, inspekcji i straży powiatu, Straży Granicznej, nadleśnictw i Kół Łowieckich.

W dniu 7 listopada 2017 r. na stronie internetowej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rosselkhoznadzor) pojawił się komunikat o znalezieniu martwego dzika na terenie Obwodu Kaliningradzkiego ok. 1 km od granicy z Polską (okolice miejscowości Nagornoje – rejon bagrationowski). Wyniki badań laboratoryjnych pobranych prób potwierdziły obecność wirusa ASF.

W związku z powyższym w dniu 10.11.2017 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bartoszycach wydał Rozporządzenie nr 1/2017 w sprawie środków podejmowanych w związku z zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu bartoszyckiego.. W rozporządzeniu określony został obszar, na którym występuje zagrożenie wystąpienia afrykańskiego pomoru świń zakazy i nakazy obowiązujące wszystkich mieszkańców oraz dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich działających na tym obszarze.