znak oc
W dniu 17.02.2017 r. w Starostwie Powiatowym w Bartoszycach odbyły się eliminacje powiatowe XXII Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Obronie Cywilnej. W eliminacjach uczestniczyły cztery dwuosobowe drużyny reprezentujące szkoły ponadgimnazjalne naszego powiatu.

Celem Olimpiady jest popularyzowanie problematyki obrony cywilnej, przygotowanie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych do racjonalnych zachowań w obliczu zagrożeń cywilizacyjnych, a także kształtowanie nawyków i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz propagowanie bezpieczeństwa publicznego i znajomości przepisów ruchu drogowego.


Turniej przebiegał dwuetapowo. Pierwsza część - teoretyczna - polegała na rozwiązaniu pisemnego testu wiedzy, w której każdy z uczestników odpowiadał na 50 pytań z zakresu obrony cywilnej, pierwszej pomocy, bezpieczeństwa, sposobach postępowania w sytuacjach kryzysowych, ochrony przeciwpożarowej oraz systemu obronności RP. Następnie drużyny uczestniczyły w części teoretyczno-praktycznej polegającej na odpowiadaniu na pytania otwarte oraz udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej w specjalnie zaaranżowanych scenkach.


Zwycięzcami eliminacji powiatowych okazały się uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. E. Orzeszkowej w Bartoszycach: Joanna Chowańska i Sylwia Chowańska.
Finalistki eliminacji będą reprezentowały nasz powiat w finale wojewódzkim, który odbędzie się 3 marca w Olsztynie. Zawodniczkom życzymy powodzenia!


Nagrodę dodatkową, za największą ilość punktów zdobytych w I etapie, otrzymał Rafał Bartczak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach.
Eliminacje powiatowe zorganizowano przy współudziale Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach, Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Bartoszycach.

Tomasz Kowal - Stanowisko Zarządzania Kryzysowego