Każdego roku trzeci czwartek listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Rzucania Palenia. 
W związku z Ogólnopolską Akcją: „Rzuć palenie razem z nami” obchodzoną z okazji  Światowego Dnia Rzucania Palenia przypadającego w tym roku 17-stego listopada organizowany jest konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych pod hasłem „Jesteśmy wolni od nałogu tytoniowego”

Zadaniem uczestników będzie wykonanie plakatu, przedstawiającego walkę z tytoniem. Celem konkursu jest podniesienie świadomości wśród uczniów o szkodliwości palenia tytoniu oraz zmotywowanie, za ich pośrednictwem, osób palących tytoń do podjęcia decyzji o porzuceniu nałogu. Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu odbędzie się 08 grudnia 2016 r. podczas konferencji nt.: profilaktyki antynowotworowej. Nagrodzone zostaną trzy pierwsze miejsca w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła gimnazjalna i szkoła ponadgimnazjalna.
Zachęcamy uczniów do aktywnego udziału w konkursie. Być może kreatywność młodych ludzi zmobilizuje palaczy do  refleksji i podejmą walkę ze swoim nałogiem. Należy pamiętać, że palenie papierosów to uzależnienie, które można wyleczyć.

Pomysł na obchody narodził się ponad 30 lat temu w Kalifornii i od tego czasu już na całym świecie zachęca się osoby nałogowo palące tytoń do wstrzymania się od  palenia chociaż w tym jednym dniu. Ma to być pierwszy krok do całkowitego zerwania z nałogiem.
Papierosy pali około 9 mln Polaków, w tym 3,5 mln kobiet. Na skutek chorób związanych z paleniem tytoniu oraz biernym paleniem według danych WHO umiera na świecie ok. 6 mln osób. Główną przyczyną śmierci jest choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, rak płuc i przewlekła choroba układu oddechowego. Dlatego ważne są działania profilaktyczne uświadamiające społeczeństwu zagrożenia dla zdrowia wynikające z palenia tytoniu oraz zniechęcające młodych ludzi do rozpoczęcia tego zgubnego nałogu.

treść: PSSE Bartoszyce