czad092
Rozpoczął się sezon grzewczy 2016/2017. W owym czasie nasilają się przypadki zatrucia osób tlenkiem węgla (czadem). Przyczyny tragedii są zazwyczaj podobne: zaniedbanie, niewiedza, niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych, wadliwa instalacja odprowadzania spalin.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski i Starosta Bartoszycki apelują do mieszkańców naszego regionu o bezpieczne postępowanie z urządzeniami grzewczymi w celu uniknięcia zaczadzenia.

 

Wzorem lat ubiegłych Wojewoda Warmińsko-Mazurski wraz z władzami samorządowymi rozpoczyna akcję pn. „Czad – Cichy Zabójca” popularyzującą elementarne zasady właściwego eksploatowania  urządzeń grzewczych.

W dniach 24-30.10.2016 r. zorganizowany został Tydzień informacyjny „Czad -Cichy Zabójca”, w ramach którego nagłośniony będzie przedmiotowy temat w mediach z dużą intensywnością przekazu - całodzienną informacją:
    audycje, wywiady, informacje, spoty, artykuły, konkursy z nagrodami (czujniki tlenku węgla) w radiu, w prasie, i w telewizji regionalnej;
    informacje na stronach internetowych instytucji zaangażowanych w przedsięwzięcie.


W tych dniach, w godz. 10.00-14.00 uruchomiony zostanie dedykowany akcji bezpłatny nr infolinii 800 165 320. Pod podanym numerem telefonu będzie można uzyskać niezbędną wiedzę na temat m.in. zasad bezpiecznego ogrzewania pomieszczeń i zagrożeń związanych z niewłaściwym eksploatowaniem urządzeń grzewczych. Dyżurny WCZK Wojewody Warmińsko - Mazurskiego zapisze nr tel. interesanta i przekaże go do właściwego specjalisty z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie lub Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Olsztynie, który następnie oddzwoni i udzieli informacji zainteresowanemu.


Kompendium wiedzy na temat zagrożenia związanego z zatruciem tlenkiem węgla oraz spot o przestrzeganiu zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń grzewczych w okresie zimowym znajdują się na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie:
http://www.kwpsp.olsztyn.pl/index.php/porady/84-tlenek-wegla


Telefony alarmowe:
Numer alarmowy - 112
Straż pożarna - 998
Pogotowie gazowe - 992

Załączniki:

Komunikat.doc

Apel_wojewody_-_czad_-_cichy.doc

czad-cichy_zabójca_ulotka.pdf