DSC01263
Dnia 17.02.2016 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Bartoszycach odbyły się eliminacje powiatowe XXI Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Obronie Cywilnej. W eliminacjach uczestniczyło osiem dwuosobowych drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne naszego powiatu.

Celem olimpiady jest popularyzowanie problematyki obrony cywilnej oraz przygotowanie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych do racjonalnych zachowań w obliczu zagrożeń cywilizacyjnych, a także kształtowanie nawyków i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.


Turniej przebiegał dwuetapowo. Pierwsza część - teoretyczna - polegała na rozwiązaniu pisemnego testu wiedzy, w której każdy z uczestników odpowiadał na 40 pytań z zakresu pierwszej pomocy, obrony cywilnej, bezpieczeństwa, sposobach postępowania w sytuacjach kryzysowych, ochrony przeciwpożarowej oraz systemu obronności RP. Następnie, pięć najlepszych drużyn uczestniczyło w części praktycznej polegającej na udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej w specjalnie zaaranżowanych scenkach.


Zwycięzcami eliminacji powiatowych okazały się uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach: Katarzyna Ostrowska i Beata Ostrowska.
Finalistki eliminacji będą reprezentowały nasz powiat w finale wojewódzkim, który odbędzie się 11 marca w Olsztynie. Zawodniczkom życzymy powodzenia!
Eliminacje powiatowe zorganizowano przy współudziale Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach.

Tomasz Kowal

Stanowisko Zarządzania Kryzysowego
Starostwa Powiatowego w Bartoszycach